پمپ های دیافراگمی :

پمپ دیافراگمی یکی از انواع پرکاربرد پمپ ها می باشد. این پمپ ها جابجایی مثبت می باشند.یک ویژگی مهم این پمپ ها خود مکش (Self-Priming) بودن آنها است.به این معنی که برای شروع پمپاژ لازم نیست سیال اصطلاحا سوار بر پمپ باشد و پمپ قابلیت مکش سیال به داخل خود را دارد.

نحوه عملکرد پمپ های دیافراگمی:

مکانیزم عملکرد این پمپ ها بر اساس حرکت رفت و برگشتی دیافراگم هایی از جنس های مختلف ( بر اساس ماده ای که پمپ می شود) می باشد.

نحوه عملکرد پمپ دیافراگمی هاسکی

مواد قابل پمپاژ :

این پمپ ها قابلیت انتقال رنج وسیعی از مواد با ویسکوزیته کم تا متوسط را دارا می باشند. یک ویژگی بسیار مفید این پمپ ها قابلیت پمپاژ مواد با ذرات ریز و نیز مواد چسبناک می باشد.

نیروی محرک :

این پمپ ها از لحاظ نیروی کارکرد به مدلهای زیر دسته بندی می شوند:

1- دستی

2-الکتریکی

3-هیدرولیکی

4-پنوماتیکی

هر یک از این مدلها دارای مزایا و معایبی می باشند.

پمپ دیافراگمی دستی :

قیمت پایین،عمر بالا از مزایای این پمپ ها می باشد.

سرعت کم در انتقال سیال، عدم امکان استفاده در سیستم های مکانیزه، نیاز به نیروی انسانی از جمله مشکلات این مدل پمپها می باشد.

پمپ دیافراگمی الکتریکی :

سرعت کارکرد( دبی خروجی ) قابلیت تنظیم با دقت خوب ، مصرف انرژی بهینه ، کم صدا بودن پمپ از جمله مزایای این مدل پمپ می باشد.

قیمت بالا ، عدم امکان استفاده در محیط های پر خطر( غیر از مدلهای خاص با قیمت بسیار بالا ) از جمله معایب این نوع پمپ ها می باشد.

پمپ دیافراگمی هیدرولیکی :

هزینه بالا ، تجهیزات جانبی نسبتا زیاد ، تعمیر نگهداری نسبتا مشکل از معایب اصلی این نوع پمپ ها می باشد.

کم صدا بودن، استهلاک کم ، قابلیت ایجاد فشار های بالاتر از جمله مزایای این نوع پمپ های دیافراگمی می باشد.

پمپ دیافراگمی بادی(AODD) :

حداکثر فشار خروجی هشت بار تنها محدودیت این نوع پمپ ها می باشد.هرچند در برخی از مدلها امکان افزایش فشار با کاهش دبی وجود دارد اما عموما فشار هشت بار در اکثر کاربردها کافی می باشد.

کم صدا بودن، استهلاک کم، قیمت معقول، تعمیرات بسیار آسان قابلیت استفاده در محیط های پر خطر از جمله مزایای این نوع پمپ ها می باشد.